top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Sıfır atık kavramını kucaklayan bir genç nesil: Vefa Lisesi Öğrencileri


Aylar önce buluştuk Vefa Lisesi öğrencileri ile. Biz okulumuzda Tedx konferansı düzenlemek istiyoruz bu konuda konuşabilir miyiz diye sorduklarında karşımda öğretmenler grubu bulacağımı düşünürken işte bu güzel ve kesinlikle dinamik grubu buldum.


TedxVefaLisesi etkinliği için akıllarında olan fikirleri anlatırken okullarındaki diğer etkinliklerde nasıl #sıfıratık kavramını gözettiklerini de anlattılar.


Sözü onlara bırakıyorum:


Doğanın ve sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan Vefa Lisesi öğrencileri olarak, bu bilinci insanlara aşılamak için önce kendimizden başlamayı planladık. Son birkaç yıldır öğrencilerin birçoğu yanlarında kendi fincan/termoslarını getirerek elinden geldiğince Sıfır Atık projesine yardımcı olmaya çalışıyor (Ben: ay bildiğin #kahvemtermosta bu <3) Ayrıca Sıfır Atık çöp kovaları okulumuzun pek çok noktasında bulunuyor (yine benden bir not: Geri dönüşümle sıfır atığı karıştırmayalım ne olur. önce çöp azaltma sonra elimizdekini de doğru ayrıştırma) .


Sadece bununla yetinmeyerek, yapmaya çalıştığımız her yeni etkinlikte katılımcılarımıza sıfır atığın ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. İlki bu sene gerçekleştirilen aynı zamanda da okulumuzda yapılan ilk sıfır atık etkinlik olan “Vefa Debate” İngilizce münazara etkinliği de ekip arkadaşlarımızın bol bol deneyim kazandığı bir süreç oldu. Katılımcılardan kendi termoslarını getirmelerini rica ettik ve içeceklerini tekrar doldurabilecekleri sebiller sayesinde en azından içecekler için kullanılacak plastik/ geri dönüştürülemez bardak kullanımını azalttık. Etkinlikte plastik çatal kaşık kullanımını azaltmak için elle yenebilen ürünler servis edip, kırtasiye ürünlerinde doğada çözünebilir kartonları tercih ettik, olabildiğince az paketlenmiş ürün satın alıp ve geri dönüştürme ve kompost edilmek üzere artıkları topladık. Bizler de böylece sıfır atığı mükemmel uygulayan bir kişidense küçük adımlarla değişime ön ayak olan birkaç kişinin katkısının daha büyük olacağını fark ettik.

Bunlara ilave olarak, bu sene yine ilkini gerçekleştireceğimiz “TEDxVefaLisesi”etkinliğinde de sıfır atık üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Tabi bu çalışmalarda saygıdeğer konuşmacımız Hale Acun Aydın da bizlere değerli fikirleriyle yol gösteriyor ( buluştuğumuz gün beraberce daha neler olabilir konuştuğumuz için yazıyı sağolsunlar benimle bitirmişler. Etkinlik günü harika bir iş çıkardılar. Ben konuşmaya eşim ve 2 arkadaşımla gittim, hepimizi kendilerine hayran bıraktılar. Burdan bir kez daha tüm ekibi ve onları destekleyen Vefa Lisesi müdürünü ve öğretmenlerini tebrik ediyorum).

172 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page