top of page

#kahvemtermosta

Sizi daha az karton bardak kullanmak için #kahvemtermosta hareketine davet ediyorum. Çünkü karton bardak sandığınız bardaklar aslında plastik kaplı ve bu yüzden geri dönüşmüyorlar. 

Nasıl içtiğinize bağlı olarak kahvenizi daha atıksız tercih edebilirsiniz: 

- Eğer al götür alacaksanız termosunuzu kullanın ya da mekanda oturacaksanız kahvenizi fincan ya da kupaya isteyin.

 

Bugün Türkiye illerinin %70’nde kahvemtermosta deniyor. 400’ü aşkın destek mekanlarımızı seçerek bu harekete destek verebilirsiniz. 

Ne mutlu ki hareketin başladığı 2019 yılından beri bireysel anlamda da çok sahiplenildi. Sadece bir yere gidip kahve içenler değil evlerinde kahve hazırlayıp çıkanlar hatta bu hareketten ilhamla kendi suyunu yanında taşıyanlar çoğaldı. 

Ofislerinde, okullarında vs karton bardak olan yerlerde o karton bardakları kaldırıp kupa / bardak kullananların sayısı arttı. Bu hareket cok güzel sahiplenildi. Daha da büyütmek bizim elimizde. 

Eğer siz bu hareketten bugün haberdar olduysanız 

- Dışarda kahve içerken size karton bardakta servis ediliyorsa fincanda vermelerini isteyebilirsiniz. 

- Okula, işe, yürüyüşe vs kahve alıp gidiyorsanız yine kapaklı karton bardakta taşımak yerine hem daha güvenli olan hem de kahvenizi sıcak tutacak bir termos edinip kahvenizi onunla satın alabilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız aşağıda yer alan mekanlara bakarak size en yakın hangisi var öğrenebilirsiniz.

- Eğer yakınınızda #kahvemtermosta destekçisi bir mekan yoksa siz onları bu harekete davet edip sıfır atık yolunda önemli bir adım atabilirsiniz (yazının en sonunda size yardımcı olacak dokuman ve bilgileri bulabilirsiniz).

Kahvemtermosta’nın hikayesini okumak için tıkla : ​

Instagram’da Kahvemtermosta | Linkedin’de Kahvemtermosta 

#kahvemtermosta haberleri

Birleşmiş Milletler Sayfası 

Buğday Derneği

Hürriyet Gazetesi 

 Yeşil Gazete 

Milliyet Gazetesi 

Gazete Kadıköy

bottom of page