top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

HERKES BEDAVA ALIŞVERİŞ YAPABİLİR

Bugün yine Instagram’dan Cerenlerinefendisi ile birlikteyiz. Konumuz ise çok tatlı: Sizce herkes nasıl bedava alışveriş yapabilir?


Duyduğum en güzel tüketmeme hikayelerinden birini sizinle paylaşmayı borç biliyorum.Yakın bir arkadaşımın tanıdığı kuzen grubu, her yıl artık kullanmak istemedikleri kıyafetleri, takıları, çantaları, ayakkabıları, mutfak gereçlerini ve bilimum eşyayı yanlarına alarak içlerinden birinin evinde toplanıyorlar ve herkes yanında ne getirdiyse ortaya koyuyor ve içinden isteyen istediğini alıyor. Yani hiç para harcamadan yeni şeylere sahip olurken dünyayı da tüketmemiş oluyorlar.

Hikayede en dikkate değer noktalardan biri ise, kuzen grubundaki herkesin maddi durumunun çok iyi olması… Yani canları istese yazlık-kışlık alışveriş için yılda iki posta Milano, Paris butiklerini tavaf edebilirler. İkinci ele burun indirmeyenlere duyurulur.Karantina başlamadan birkaç gün önce ziyaretime gelen arkadaşımı yıllardır giyip bir türlü eskitemediğim ama hiç sevmediğim hırkamla karşıladım. Beni görür görmez ne zamandır böyle bir hırka aradığını, nereden aldığımı sorunca hırkadan vicdan azapsız kurtulmanın mutluluğuyla geçirdim arkadaşımın sırtına. ikimiz de nasıl mutlu olduk anlatamam. Hani bizde bir laf vardır, “Birinin eskisi diğerinin yenisi” derler, işte aynen o hesap. Fakat toplum kültürümüzle alakalı olarak bu konularda çekimser kaldığımızı, biraz yüreklendirilmeye ihtiyaç duyduğumuzu da biliyorum. Hele de konu ikinci el kullanmak, birisinden bir şeyler istemek, birisine kullanılmış eşyamızı teklif etmek olunca…

Türk İşi Minimalizm sitesinde gezindiğinize göre muhtemelen yerleşik, yanlış tüketim alışkanlıklarını sorgulayan birisiniz, yani çevrenizde bedava alışveriş etkinliğinin düzenlenmesine bence ön ayak olabilirsiniz.


Denerseniz bizimle de paylaşın olur mu?


1.197 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page