top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Evdeki tek minimalist siz misiniz?

Minimalizmi hayatınıza sokmak demek, eğer tek yaşamıyorsanız evdekilerle de bir uzlasma saglamanızı gerektiyor. Siz olabildiğince basit bir yaşam sürmek isterken annenizin, eşinizin, ev arkadaşınızın... her tatil sahilden topladığı taşların sağdan soldan çıkması bir çatışma noktası olabilir.


Peki bu durumda ne yapmalı?

İşte evinizi paylaştığınız sevdiklerinizle çatışmamak için bazı ipuçları:

1. İlk hedefiniz kendiniz olsun - Kendi eşyalarınızla olan “hesaplaşmanıza” odaklanın. Onun/onların eşyalarına takılmamaya çalışın. Kendinizden başkasını kontrol edemeyeceğinizi unutmayın. Amacınız bir şekilde huzura ulaşmaksa, başkalarının size uymamasını bir sorun haline getirmeyin.

2. Onlara örnek olun – kimseyi sizin dilediğiniz gibi olmaya zorlayamazsınız ama yaptıklarınızla onlara ilham verebilirsiniz. Seçtiğiniz tarzın hayatınızı kolaylaştırıyor olması evdekilerin de gözünden kaçmayacaktır. Sonunda öneri almaya geldiklerinde onları geri çevirmeyin.

3. Anlatın - Kimi zaman insanların değişik şeyleri denememelerinin en büyük sebebi aslında konu hakkında bilgi sahibi olmamalarıdır. Neler yaptığınızı anlatın. Mesela bu ay hiç alışveriş yapmadınız mı, odanızdaki kıyafetleri mi ayırdınız, fazla bazı eşyalarınızı ihtiyacı olanlara mı verdiniz? Bunları nedenleriyle birlikte anlatın ve paylaşın.

4. Eviniz müsaitse onu parçalara bölün ve paylaşın - Salon onun dekorasyon alanı olsun ama oturma odası sizin minimal göz zevkinize göre şekillensin. Az eşyayla az ve öz şekilde düzenlenmiş alanlar rahatlatıcı etkileriyle herkesin ilgisini çeker. Size ait alanlar evin diğer bölümleri için örnek oluşturabilir. Bu odanın çekiciliği evdekileri harekete geçirebilir.

5. Orta noktada buluşun – evin bazı alanlarını bölüşseniz bile mutfak, banyo gibi ortak alanlarda fikir ayrılıkları olabilir. Konuşun, anlamaya ve kendinizi anlatmaya çalışın. Biliyorum bir anne hiç bir zaman evdeki 4 kişi için sahip olduğu 20 havludan ya da 15 nevresim takımından vazgeçmek istemez. Ama rengi solmuş olanları ayırıp ona gösterdiğinizde bunları misafirlere göstermekten çekineceği için size kulak kabartabilir.

6. Bunu bir avantaja dönüştürün- Siz her şeyinizi buna gerçekten ihtiyacım var mı diye elemişken bir anda ihtiyacınız olabilecek (ve sizin listenizde kendine yer bulamamış) bir eşyayı onlardan temin edebilirsiniz.

BUGÜN BUNU YAPIN:

Bir hafta boyunca zorunlu haller dışında (yemek malzemesi, tuvalet kağıdı vs.) alışveriş yapmayın. Mağazaları gezmeyin, internette fırsat sitelerini incelemeyin. Aslında önerim 1 ay ama 1 haftayla deneyip sonra da 1 aya çıkarabilirsiniz. Böylece aslında ihtiyacınız olmadan sadece görüp etkilendiğiniz şeylerin daha çok farkına varabilirsiniz.


Bu video da size yardımcı olabilir.


830 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page