top of page
 • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Proje 333- Sadece 33 parça ile 3 ay dayanabilir misin | Kapsül Gardırop

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2018

Instagramda 2017 yılının Kasım ayında ana konumuz kıyafetler ve Fast Fashion (hızlı moda) idi. Kıyafet denince ise Kapsül Gardırop konusuna değinmeden olmaz.  Peki nedir kapsül gardırop? Gardırobunuzu sadeleştirdiniz ama bunu yaparken belli bir sayıda kalmadınız, sadece üzerinize uyan, sevdiğiniz ve düzenli olarak giydiğiniz kıyafetleri ayırdınız. Kapsül Gardıropta ise biraz daha daralmaya gidiyoruz. Mevsimine göre kıyafetten ayakkabıya daha az sayıda mesela Project 333’deki gibi 33 parçaya inerek gerçekten sabah ne giysem diye düşünmeden birbiri ile uyumlu kıyafetler arasından seçip çıkıyorsunuz.

Kapsül gardırop biraz da daha stilize bir seçki, denenmiş, üzerinde düşünülmüş, parçaların birbiriyle uyum içinde olduğu yani sadece daha ferah bir dolap değil de daha estetik de bir dolap oluyor. 

Daha önce bir çok kez burda dünyadaki minimalizm challenge'larından bahsettim. Bugün bahsedeceğim, artık 6. yılını dolduran Proje 333'e odaklanmamın nedeni bu konuya ilgili olanlar arasında başarıyla uygulanması ve dile kolay 6 yıldır hala popülerliğini koruması.

Amerika'dan Norveç'e; Arjantin'den Tayland'a bir çok ülkeden bu challenge'a katılan (challenge lafı da çok fena ama konunun tam da kelimesi bu) minimalistler var. Ülkemizde ise Sade kitabının da yazarlarından olan Ege Erim blogu japonkedi'de düzenli olarak kendi kapsül gardırobunu paylaşıyor.Kısaca projeyi anlatmak gerekirse;

 • Ne zaman: Bugünden itibaren 3 ay boyunca

 • Ne dahil: Kıyafet, aksesuar, mücevher, dış giyim (kaban vs) ve ayakkabı dahil 33 eşya

 • Ne dahil değil: şimdi sayacaklarımı bu 33'e ek olarak kullanabilirsiniz: evlilik yüzüğü gibi asla çıkarmadığınız şeyler, pijama, tayt, eşofman gibi ev kıyafetleri ve spor yapmak için giydiğiniz kıyafetler ve ayakkabılar, ev terliği - hile yapmak yok, o spor kıyafeti 33 eşya dışındaysa sadece spor yaparken giyilecek

 • Nasıl: 33 eşyayı seç, geri kalan her şeyi için kan ağlayarak da olsa ortadan kaldır, hatta kolile / kutula ve kaldır.

 • Peki başka: bu 33 eşyayı seçerken günlük hayatı, iş ortamını kotarabileceğiniz ve giyerken mutlu hissedeceğiniz parçaları seçin. Bu projenin amacı acı çekmek değil aksine başka bir alternatifin de olduğunu görmek. Eğer kıyafetler üstünüze oturmuyor ya da yırtık vs ise o kıyafeti listeden çıkarıp başka bir şeyle değiştirin.

Peki challenge'i başlatan Courtney 6 yılın sonunda ne çıkarımlar yapmış? İşte öğrendiği en önemli 10 şey: İnsanlar kendi giydiklerine sizin ne giydiğinizden daha çok önem verir.

 1. Bir t-shirt bana çok yakıştıysa her rengine ihtiyacım olduğu anlamına gelmez.

 2. Sahip olduğum kıyafetler üstüme uyuyorsa daha iyi hissediyor ve görünüyorum.

 3. Herhangi bir aktivite için 10dk içinde hazır olabilirim.

 4. Başka birinin benim dolabımda duran ama giymediğim o kıyafete benden daha çok ihtiyacı var.

 5. Dolabıma sığmamak gibi bir derdim yok.

 6. Eskiden ne giyeceğimi düşünmek için çok vakit harcardım.

 7. Projeyi erkekler de çok sevdi.


8. Daha az kıyafetle yaşamak beni daha az eşyayla yaşamak konusunda cesaretlendirdi.

9. Modayı takip etmek ve yenilikleri beğenmek için illa ki o kıyafete sahip olmama gerek yok.

10. Bir de bonus var: İngilizce gelsin: Simple is the new blackBunların üzerine bir de Ege ile sohbetimizi izlemek isterseniz:3.761 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page