top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Upcycling (ileri dönüşüm) nedir? Recycling (geri dönüşüm) ile aynı mıdır?

İLERİ DÖNÜŞÜM 101Daha önce bahsettiğim Lauren Singer (çöpsüz yaşam gurusu desek yeridir) içeriği sade, ambalajı sade ve "ileri dönüşüme" diğer bir deyişle upcycling'e uygun bir deterjan markası çıkardı. Adı the simply co. Bir Amerika yerel markası olduğu için satın almak mümkün değil ama ordan ilhamla aklıma gelen bir yazıyı paylaşmak istiyorum bugün. Recycling yani geridönüşüm bir çoğumuzun bildiği bir kavram. Çöplerimizi ayrıştırarak özellikle ambalaj atıklarının, camların vs tekrar kullanıma girmesini sağlıyor. 


Upcycling'de ise malzemeyi farklı bir eşya yapmak için belki biraz değiştirerek belki de aynı haliyle farklı bir amaç için kullanarak değerlendiriyoruz.


Aslında ileri dönüşümü annelerimiz, atalarımızdan dolayı oldukça iyi biliyoruz; Derya Baykal'ın bir çok üründe yaptığı da upcycle. Bir ürünü çöpe atmadan tekrar hayata sokmak. 


Neler İleri Dönüşümde Kullanılabilir?


Birçok şey; şişeler, kotlar, araba lastikleri, süt kartonları, eski kıyafetler, çoraplar, yarım kalmış yünler. Tamamen yaratıcılığınıza kalmış.


Pinterest'te açtığım Upcycling Nedir I Geri Dönüşüm Örnekleri panosunda kıyafetten mobilyaya bir çok fikir bulabilirsiniz.

1.066 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page