top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

KARANLIK ORTAMLARDA BİLE BAKABİLECEĞİNİZ 5 BİTKİ

Eviniz ışık almadığı için bitki yetiştirmekten korkuyor musunuz? Geçen haftalarda @kozalakev ile yaptığımız #yeşillenmehareketi paylaşımlarına gelen yorumlarda gördük ki, evi yeterince ışık almadığı için bitki bakmakta zorlanan çokça kişi var. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var, insan için loş bir mekan bir bitki için zifiri karanlık demektir. Bizim ışık algımızla bir bitkinin ışık algısının aynı olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle “az ışık alan”dan kastımız tuvaletler ya da aralığa bakan karanlık odalar kesinlikle değil. Mesela yarı bodrumlar ya da yandaki çok yakın apartmana baktığı için içeriye çok az gün ışığı giren mekanlar.
Bizden az ışık alan mekanlarda yetiştirebilecekleri bitkiler ile ilgili gönderi isteyenler için geliyor… İşte o çok az ışık ile de mutlu mesut hayatını sürdürebilen 5 bitki;-Zamia / ZZ (Zamioculcas Zamifolia)

-Şans Bambusu (Dracaena sanderiana)

-Calathea

-Barış Çiçeği (Spathiphyllum wallisii)

-Kılıç çiçeği (Sansevieria / Dracaena trifasciata)


Bu bitkilerle ilgili detaylı bakım önerileri ve daha fazla bitki ebeveynliği listesi için blogdaki #yesillenmehareketi kategorisine @kozalakev instagram sayfasına bakmanızı öneririm.


Bitki bakımı için işinize yarayabilecek ürünlere ise buradan bakabilirsiniz.


70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page