top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Oku: Minimalizm - Geriye Kalan Her Şey

Güncelleme tarihi: 16 Eki 2021


The Minimalists benim minimalizm alanında ilk keşfettiğim ve uzun yıllardır okuduğum yazarlardan. Daha önce size burda yine aynı yayınevinden çıkan Minimalizm, Anlamlı bir yaşam kitabının da yorumlamasını yapmıştım.


Bu kitabı görselden de okuyabileceğiniz üzere sitedeki forum üzerinden bir arkadaştan edindim. Kitabın çıktığını bilmiyordum, şansa instagramda birinde görüp sonra da foruma bu kitabı vermek istiyorum diye yazan biri olunca tamamdır dedim, hemen istemeliyim.


Geldiği gibi de bir solukta okudum diyebilirim. İlk kitapta da altını çizdiğim güzel çeviri bu kitapta da kendini gösteriyor. Bu yüzden okuması gerçekten ayrı bir keyif (güzel çeviri görünce bence gerçekten tebrik etmek gerekiyor).


İçeriğine gelecek olursam ise bu sefer önce Joshua ve arkasından Ryan'ın nasıl minimalist olduklarını görüyoruz. Hatta sanırım sıralama olarak bu kitap diğerinden önce geliyor (gelmiyorsa da ikisini de okumadıysanız siz öyle okuyun). Çünkü bu kitapta adım adım mevcut hayatlarında nasıl sıkışmış hissettiklerini ve neler yaşadıkları ve kimlerden etkilendikten sonra hayatlarını ciddi şekilde değiştirdiklerini görüyoruz.

Bu arada ikiliyi ayrı bir kıskandım. Zaten belgesellerinde de görmüştüm ama, okuyunca ayrı bir etkiledi. Burda oturduğum yerden hevesle takip ettiğim Courtney Carver, Leo Babauta filan bu ikilinin bir şekilde tanışıp arkadaş oldukları kişiler. Güzel bir çevre değil mi sizce de: )


Yine eğer yazılarını hali hazırda okuyorsanız bu kitap aslında orda yazanları daha derli toplu ve kronolojik bir sırada sunuyor. Ben açıkcası bu kitabı okuyunca kitabın asıl yazarı ya da kurgulayıcısı mı diyeyim Joshua Miller'in romanlarını merak ettim.


Sadeleşmeye dair öneriler de var tabii içinde. Uzun detaylı tek tek acıklamalardan çok kendi minimalizm yolunda kullandıklarını görüyoruz. Taşınma partisi gibi mesela (Ryan'ın aslında taşınmazken taşınırcasına tüm evi kolilemesi). İşin nedeni ve felsefesi kısmını arayanlara daha çok hitap ediyor bence. Bir de benim gibi biyografi tarzı seviyorsanız ilginizi ayrıca çekecektir.


Ben şimdi kitabı paketledim. Bu hafta yeni bir okuyucuya doğru yola çıkacak.


İmza: konuyla ilgili her şeyi okumaya karar vermiş Hale :)


Minimalizm-Geriye Kalan Her Şey kitabının da içinde olduğu kitap listesi için: buraya tıkla

686 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page