top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Bu sefer söz bir babada: Bebek alışverişinde neler olmalı


İlk oğlumda bloglardan çok beslendiğimi hep söylerim. O zamanın birinci bilgi kaynağı benim için oydu. Şimdi ise Instagram hesapları, YouTube sayfaları da var. Ben de bir gün BLW yani bebek önderliğinde beslenme için araştırma yaparken Enbaba'yı keşfettim Youtube'da. İlk defa duyanlar için eşi çalışırken o evde tam zamanlı kızlarına bakan bir baba.


Son dönemde ise Baba Olma Klavuzu diye bir seri yaptı. O seride de bahsettiği Bebek alışverişi konusunda bugün Türk İşi Minimalizm'e konuk oldu. 2 çocuk sahibi olmasından gelen tecrübe ile bakalım neler önermiş:


Merhaba ben Enbaba. Kızlarıma gündüz (yardım almadan) bakmaya çalışan bir babayım.

İlk bebeğimizin olacağını öğrendiğimizde nasıl heyecanlandığımı ve ayrıca nasıl endişelendiğimi kelimelerle anlatamam imkansız. Bu endişe hissini askere gitmeden önce de yaşamıştım. Bilinmezlik, orada yalnız olacağım orada ne yapacağım hissi beni çok huzursuz ediyordu. Askerliğin başlayacağı gün yaklaştıkça çevremde her kafadan bir ses çıkıyordu:

-Orası çok soğuk olur kesin üşürsün MUTLAKA 3-4 tane içlik uzun don al.

-Beyaz don alırsan kabul etmeyebilirler KESİN yeşil don da alman lazım.

-Yazın çok güneşli olursa kulaklarınız yara olur AMAN DİYEYİM 50 derece koruyuculu krem alman gerekir.

-Botlar kesin vurur ah ah vah vah. O yüzden EN İYİSİNDEN tabanlık alman lazım.


Endişeli olduğumdan her söylenene inanıyor ve satın alınacak bir ürün ise onu almam gerektiğini sanıyordum. Tahmin edeceğiniz gibi saçma sapan gereksiz bir sürü malzemeyi satın almıştım. Birliğe gittiğimde benim gibi çevremdeki diğer asker arkadaşlarımın da aynı hatayı yapıp kandırıldıklarını gördüm. Hepimiz birbirimizle dalga geçmiştik. Fazla alınmış malzemeleri de askeri birliğe bırakmıştık.


İşte bu bilinmezlik duygusunu bebek haberi geldikten sonra da hissetmiştim. Bu yazının amacı da bu yüzden: Yeni ebeveynleri uyarmak. Gereksiz malzeme alımını engellemek.


Çünkü sizlere bebek için dayatılan ama aslında gerek olmayan bir sürü eşya önerecekler.

Tabi ki isteyerek bebek sahibi olduysanız her şeyin en güzelini bebeğinize almak isteyeceksiniz. Bu çok doğal. Üstelik her şeyin küçüğü daha bir şirin oluyor, haklısınız. Ama dikkat etmezseniz çok ama çok para harcarsınız. Farkında olmadan çok eşya satın alacaksınız.

Açıkcası bana bıraksanız size HİÇBİR ŞEY almayın derim. Ama mutlaka bir şeyler alacaksınız. En azından nelere dikkat ederseniz daha iyi olur sırasıyla yazayım.

Son kararı siz verin :)


1- İKİNCİ EL eşyalar sizi kurtarır. Bebekler çok hızlı büyürler. O yüzden alacağınız ürünlerin özellikle kıyafetlerin kullanım süreleri ÇOK kısadır. Hele ki sizin yakınınızda çevrenizden sizden önce doğum yapmış bir arkadaşınız varsa onun kullandığı eşyalar işinizi görebilir. Unutmayın, çevreniz size ikinci el vermekten ayıp olur diye çekinebilir. Sizin istemeniz gerekecektir. :)


2- Bebekler uzun bir süre yatakta uyumazlar. O yüzden yatak vs. gibi mobilyalar için acele etmeyin. Uyuması için özellikle ilk altı ay bir beşik işinizi fazlası ile görür.  Mobilya almadan önce de ikinci el seçeneklerini sakın unutmayın.


3-  Bebek arabası almak yerine öncelikle sling ve kanguru öneririm. Bebeği önceden slinge alıştırırsanız ileride çok rahat edersiniz. Bebek arabası alacaksanız da baston tip araba en hafif katlanabilir araba modellerini tercih etmenizi öneririm.


4- Bebek bezleri çok büyük bir pazardır. Hangisi daha iyi emiyor diye milyon tane yazı video bulabilirsiniz. Ama asıl yapmanızı önereceğim yıkanabilir bebek bezi kullanmanızdır. Bir bebeğin yaklaşık 2 ton bebek bezi ÇÖPÜ ürettiğini lütfen unutmayın.


5- Çorap alacaksanız farklı renklerde farklı çorap almak yerine hep aynı çift çoraplardan 4-5 çift almanızı öneririm. İleride çorapların tekleri kaybolunca teki nerede bunun diye ararken beni hatırlarsınız.


Bu arada ben ne kadar uyarırsam uyarayım. Siz dayanamayacak yine bir sürü eşya alacaksınız.  Önemli olan farkında olmanız. Yine de belki alırken 2. kez düşünmenizi sağlar bu yazı kimbilir :)

260 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentarer


bottom of page