top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

İZLE: Kırılganlığın Gücü, Utancı Dinlemek ve Cesaret Çağrısı

Bu blog yazısı iki gün sonra Instagram'da gönderi olacak. Bakalım kaç kişi gönderi yayınlanmadan yazıyı önden okuyacak.

Kırılganlığın gücü... Araştırmacı Brene Brown TEDx Houston’daki 2006 yılındaki 500 kişiye ulaşan bu isimli konuşmasının Youtube’a konup da milyonlarca kişi tarafından izlenmesinden sonra büyük ün kazandı. Ertesi yıl TED’e davet edildi ve bu yıl hatta geçtiğimiz birkaç gün içinde de Netflix’te bir konuşması yayınlandı. Bugün size onu tavsiye etmek istiyorum.


Ben geçtiğimiz haftasonu izledim ve sanırım bir kez daha izleyeceğim iyice sindirebilmek için. Netflix üyeliğiniz yoksa bile onun TED ve TEDx konuşmalarını Youtube’dan izlemek ve en azından bir kitabını okumak da size kırılganlığın gücünü anlama konusunda iyi bir fikir verecektir.


Hep sadeleşme eşyalarda bitmez diyorum ya sadeleşmek (ya da minimalizm) bence benim iletişimimi (en azından iletişim anlayışımı) de değiştirdi. Kendini, fikirlerini saklamak; ikili ilişkilerde asıl önemli olan şeylerin konuşulamaması beni rahatsız eder oldu. İletişimin azlığı yanlış anlaşılmayı beraberinde getiriyor. Dahası Brene Brown çok güzel bir söz söylüyor:


“İnsanlarla konuşmak yerine insanlar hakkında konuşuyoruz.”

Tüm anlattığı bu değil tabii kırılganlığın nasıl da yolumuza taş koyduğundan bahsediyor Brown. Denemekten, kendimizi ortaya koymaktan çekinerek neleri kaybettiğimizi anlatıyor. O kadar iyi bir anlatıcı ki aslında yıllarca araştırmalardan edindiği o önemli bilgileri hayatından örneklerle anlaşılabilir bir şekilde önünüze koyuyor. Ama bazı şeylerin vakti var. Bir şeyleri duymak bazen tam da o anda bir şey ifade etmiyor. Mesela ben onun ilk videosunu izlediğimde bir hikaye anlatıcılığı seminerindeydim. İyi bir story-teller yani hikaye anlatıcı olarak örnek olarak izletmişlerdi. Ben de anlattığı konuya değil anlatım tarzına takılmıştım. Sonra bir gün ,sanırım geçtiğimiz 1-2 yıl içindeydi, Perihan Gurer TED konuşmasından bahsetti. Onun hayatına nasıl dokunduğundan bahsetti bir gönderisinde. Hemen merakla ve hevesle actım konuşmayı. Ama takip edemedim. İçine giremedim. Sanırım kendini açma fikri o zamanlar benim için uzaktı. Sonra ben kendimi açtıkça (Instagram'da gönderilerde, hikayelerde kendi yüzümü bile göstermediğim uzun bir süre olduğunu hatırlayın), konfor alanımdan çıktıkça biraz daha anlamaya başladım. 


Sonra geçtiğimiz günlerde yeni konuşmasının Netflix'te yayınlanacağını duyduğumda ise gerçekten gün saydım. Konuşmanın özetini anlatmak onu bire bir doğru aktaramayacağım için eksik kalacaktır. Ama eşiyle olan ve aslında hepimizin aklımızdaki kalıplardan dolayı nasıl kendimizi kitlediğimizin hikayesini, kızının yarış hikayesini ve kırılganlık olmadan nasıl mutluluk, samimiyet, aşk, başarının olmayacağını ondan dinlemenizi isterim.


Videoların üzerine Brene Brown’un (yine Forum sayesinde elime geçen) “Cesur Yanınızı Kucaklayın” kitabına başladım. Ondan da beni etkileyen kısımları sizle zamanla paylasacağım.

1.453 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page