top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Kumaş Artıklarından Tasarımlar Yaratan Çevreci Tasarımcı Zero Waste Daniel

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2018

Bugün size Daniel Silverstein’dan nam-ı diğer Zero Waste Daniel’dan bahsedeceğim. Yazdıklarımı okuduktan sonra mutlaka instagram hesabına da bakın derim çünkü yenilikçi fikrini gerçekten sosyal medyaya da başarıyla aktarabilen biri olduğunu göreceksiniz. New York’lu genç tasarımcı bundan yaklaşık 7-8 yıl önce kendi ismiyle markasını yani ZWD’yi (Zero Waste Daniel) kurmuş. Ve bu marka altında kendi yarattığı sıfır-atık-teknikleriyle her tekstil ürünü parçasından yararlanıyor. Tasarımcı bugüne kadar, Jennifer Hudson ve Kristen Bell gibi ünlüleri Amerika ve İngiltere’de çeşitli etkinliklerde giydirmeyi başarmış.


Daniel diyor ki, “Bu, tasarım sürecinde bir yenilik yaratmış olabilir ancak ben hiçbir zaman sıfır atığı bir zorluk olarak görmedim, bu benim estetik anlayışımın bir parçası.

Çalıştığı ilk işlerden birinde kumaşın %32’nin çöpe gittiğini gören Daniel, bunu bile bile bu şekilde çalışamayacağını fark etmiş ve bir değişiklik yaratmak için yola çıkmış. 

Kurulduğu günden bu yana ZWD gerçek anlamda tonlarca tekstil kumaş atığını çöp olmaktan kurtarmış. Uzun zaman çeşitli mağazalarda satılan ZWD ürünlerinden sonra 2017 yazında ise Daniel,New York’ta ilk mağazasını açmış.  Peki sistem nasıl işliyor derseniz; Daniel fabrikalardaki kumaş artıklarını çöpe gitmeden önce gidip alıyor, belli tasarımları var, aynı patchwork gibi, o tasarımlara göre bu kumaş artıkları yeniden bir araya getiriyor. Kimi zaman aplike desenler yapişıyor ama ürünün kendisi de parça kumaştan oluşuyor. Her şey el yapımı olduğu için desenler aynı düşünülse bile hiçbir zaman 2 ürün birbirinin aynısı olmuyor ve her üründe yaklaşık 500gr kumaş artığı çöpe gitmekten kurtarılıyor. Üstelik gönderimlerini yaparken kullandığı koli vs malzemeleri de kullanılmış malzemeleri tekrar kullanarak gerçekleştiriyor. Mutlaka ki onun da kestiği kumaş parçaları oluyor, onlardan da saplar, örgü parçalar gibi aksesuarlar  üretiyor.

Her şey el yapımı olduğu ve fast-fashion deliliği yaşanırken (her 15 günde bir değişen koleksiyonlar, ucuz işçilik, kötü/ucuz malzeme...) adil maaşa inandığı için ürünlerini buna göre fiyatlandırıyor. Instagram hesabına baktığınızda çalışanlarının bire bir fotoğraflarını görebiliyorsunuz. Bir fotoğrafa Daniel şöyle bir açıklama yapmış. 


Zero Waste Daniel Patchwork
harika bir patchwork

Bazı insanlar bize "Neden bu t-shirt bu kadar pahalı?" diye soruyor. Söyleyeyim: Bu Mia, Mia 27 yaşında ve New York'ta yaşıyor. Harika bir ZWD çalışanı, bu kıyafetleri yapıyor ve adil bir maaşı hak ediyor. Kıyafetler unisex üretiliyor.

Görseller Zero Waste Daniel websitesi ve instagram hesabından alınmıştır.

758 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page