top of page
  • Yazarın fotoğrafıHale Acun Aydın

Minimal Hediyeler Serisi : Ağaç Dikin

Ağaç dikmek geleceğe yapılacak en anlamlı yatırımlardan biri olsa gerek.

Minimal hediye önerilerinde bu seferki konumuz ağaç dikmek:
1. TEMA ormanları: Sanırım en yaygın bilineni budur. Tema bugün (2018 yılı) 10 TL'ye bir ağaç dikiyor, 50-60TL'lik bir t-shirt vs yerine kişiye özel 5-6 tane ağaç dikmeye ne dersiniz? TEMA, Orman Bakanlığı'nın belirlediği arazilerde, arazi ve iklime uygun olan ağaç tiplerini belirliyor ve fidan dikiyor. Adınızı yaşatacak bir hediye.


2. Çekül 7 Ağaç Ormanları:Aynı TEMA gibi Çekül'de de fidan bağışı yapmak mümkün. TEMA da Çekül de bunu sertifikalandırarak kalıcı hale getiriyorlar. Üstelik Çekül işi ilerleterek Nikah şekerlerine vs de alternatif yaratmışlar, mutlaka bakmak gerek.


3. WWF: WWF markalı ürünlerle sevdiklerinize doğadan ve doğa için güzel bir hediye verin sloganıyla hareket eden WWF'de nesli tehlike altında bir türü kendiniz ya da sevdikleriniz için evlat edinerek o türü korumak için yürütülen çalışmalara destek olabilirsiniz. Ayrıca ürün olarak mataradan kırtasiye ürünlerine alternatifler bulmak mümkün.

4. LÖSEV: Son olarak da LÖSEV'in de bir sürü hediye alternatifi bulunuyor. LÖSEV'inkiler tam olarak minimalist bir alternatif olmayabilir, kabul ediyorum. Ama illa bir şey almakta ısrarlıysanız en azından birilerine yarar sağlayacak bir kaynaktan almayı deneyebilirsiniz. Bilirsiniz bebek doğunca aile de onu ziyarete gelenlere ufak hediyeler verir, şeker, magnet vs gibi. LÖSEV de bunları sizin bebeğinizin ismiyle üretebiliyor.


5. Darüşşafaka: LÖSEV gibi Darüşşafaka da bu sayfasında sattığı özel günler için olan ürünlerden gelen geliri 24 saatini Darüşşafaka’da geçiren öğrencilerin hem eğitim, hem de sosyal ve kültürel ihtiyaçları için kullanıyor. Üstelik sadece bağış yapıp online sertifika paylaşmak da mümkün.


461 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page